آیا شامپوی ضدشوره موجب ریزش مو می‌شود؟

رابطه‌ی ریزش مو با خارش پوست سر

دلیل ریزش مو چیست؟

ریزش مو اشکال مختلفی دارد، ولی متداول‌ترین صورت آن آلوپسی آندروژنتیک (androgenetic alopecia) یا تاسی با الگوی مردانه است. آلوپسی آندروژنتیک ناشی از هیچ بیماری خاصی نیست. فاکتورهای از پیش تعیین‌شده‌ی ژنتیک که از والدین به ارث می‌بریم و بالا رفتن سن، موجب نازکی موها و ریزش‌شان می‌شوند. بیش‌تر مردانی که دست به گریبان آلوپسی آندروژنتیک هستند نخستین نشانه‌های آن را در دهه‌های سوم و چهارم عمر تجربه می‌کنند.

 

خارش پوست سر و ریزش مو

هر چند ریزش مو مستقیما با شوره ارتباط ندارد، شیوه‌ی برخورد با شوره می‌تواند به‌طور غیرمستقیم در ریزش مو اثرگذار باشد. شوره می‌تواند پوست سر را دچار خارش کند و خاراندن شدید پوست در این حالت می‌تواند موجب ریزش مو شود. به همین ترتیب، شامپوی ضدشوره هم هرگز موجب ریزش مو نمی‌شود، ولی روش استفاده‌ی شما از این شامپوها می‌تواند عامل ریزش باشد.

ریزش موی ناشی از خاراندن پوست سر وقتی با شست‌و‌شوی نامناسب همراه باشد تشدید می‌شود؛ به‌ویژه وقتی موهای‌تان را با آب خیلی داغ بشویید یا موها را موقع شستن به‌شدت چنگ بزنید، ریشه‌ی مو ضعیف می‌شود و در نهایت باعث ریزش آن خواهد شد. بهترین شامپوی ضدشوره در میان محصولات کلییر برای آقایانی که با ریزش مو دست و پنجه نرم می‌کنند شامپوی ضدشوره‌ی تقویت‌کننده‌ی مو ویژه‌ی آقایان است؛ شامپویی که نه تنها علایم شوره را از بین می‌برد، بلکه با تقویت مو روی پوست سر به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند.

اگر ریزش موی قابل توجهی دارید توصیه می‌کنیم با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید تا بفهمید موهای‌تان در چه شرایطی هستند و بتوانید درمان مناسبی برای آن بیابید.