دلایل خارش پوست سر و روش‌های درمان آن

نکته‌هایی درباره‌ی خارش پوست سر

خارش پوست سر یک وضعیت پوستی است که اغلب با التهاب‌هایی درمحدوده‌ی ریشه مو و همین ‌طور خراش‌های پوستی همراه است. عوامل بسیاری سبب خارش پوست سر می‌شوند، از جمله شوره و پسوریازیس که آشنایی با آن‌ها برای دست‌یابی به مناسب‌ترین روش درمانی از اهمیت زیادی برخوردار است. مقاله‌ی ما را بخوانید و با دلایل خارش پوست و شیوه‌های درمان آن بیشتر آشنا شوید.

 

شوره‌ی سر

در بزرگ‌سالان، شوره یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین دلایل خارش پوست سر است. رشد بی‌رویه‌ی نوعی قارچ مخمر شکل به نام مالاسزیا سبب التهاب پوست سر و به دنبال آن خارش و علايم پوسته‌ریزی همراه با شوره می‌شود. عدم استفاده مداوم از شامپوی مناسب، سبب می‌شود خارش ناشی از شوره با شدت بیشتری ظاهر شود و منجر به تولید چربی و سلول‌های مرده پوستی می‌شود. خارش برآمده از شوره می‌تواند با یک شامپوی ضدشوره‌ی معمولی درمان شود. شامپو‌های ضدشوره‌ی کلییر، در صورتی که به‌طور مداوم استفاده شود، می‌تواند مشکلاتی چون خشکی، خارش و التهاب پوست سر را که منجر به بروز شوره می‌شوند به‌کلی از بین ببرد و به ترمیم و تغذیه‌ی پوست سر شما کمک کند.

 

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک یک وضعیت رایج پوستی دیگر است که می‌تواند منجر به خارش پوست سر شود. این بیماری محدوده‌های چرب بدن مانند پوست سر و صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و منجر به بروز دانه‌های شوره و شکل‌گیری جوش‌های ریز قرمز رنگ همراه با خارش می‌شود. در بسیاری از موارد، درماتیت سبورئیک یک وضعیت پوستی طولانی مدت بوده و تا زمان توقف کامل علایم نیاز به درمان‌های متوالی است.

 

پِسوریازیس

پِسوریازیس، یک بیماری پوستی است که پاره‌ای از نشانه‌های بروز آن با درماتیت سبورئیک مشترک‌اند؛ از جمله خارش پوست سر، احساس درد و شوره. به دلیل همین وجوه مشترک است که در بیشتر موارد، افراد این دو بیماری را یکی در نظر می‌گیرند. با این وجود، پسوریازیس محدوده‌ی وسیع‌تری از پوست سر، یعنی لایه‌ی زیرین موها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به‌ویژه در موارد مزمن می‌تواند به تکه‌تکه شدن و هم‌چنین سخت و ضخیم کردن بخش‌هایی از پوست سر منجر شود.

پسوریازیس را در موارد نیمه حاد می‌توان به‌خوبی با پماد قطران زغال سنگ درمان کرد. این پماد روند رشد سلول‌های پوست سر را کاهش می‌دهد و نشانه‌های این بیماری را برطرف می‌کند. درصورت ابتلا به سبورئیک و پِسوریازیس، به شما پیشنهاد می‌کنیم با متخصص پوست خود مشورت کنید تا از وضعیت پوستی خود آگاه شوید و بهترین روش درمان را انتخاب کنید. شما می‌توانید هم‌زمان از شامپو ضدشوره‌ی کلییر خنک‌کننده‌ی نعنایی استفاده کنید. ترکیبات اثربخش این شامپو لایه‌ی طبیعی پوست سر شما را خنک و پاکیزه نگه می‌دارد. خارش پوست سر از جمله عواملی است که می‌تواند بر احساس راحتی و اعتمادبه‌نفس یک فرد تاثیر منفی بگذارد. خوش‌بختانه، کلییر محصولات متنوعی دارد که می‌توانند خارش پوست سر همراه با شوره را التیام بخشند و پوست سر شما را خنک و با طراوت نگه دارند. با این وجود، در مواردی که خارش پوست سر با شدت بیشتری ظاهر می‌شود، لازم است پیش از اتنخاب هر گونه روش درمانی با پزشک متخصص مشورت کنید.