دلایل چربی پوست سر و شیوه‌های درمان

روش‌هایی برای درمان چربی پوست سر

افراد بسیاری برای از بین بردن خشکی پوست سر خود از شامپوی ضدشوره استفاده می‌کنند، اما رنج بردن از چربی بیش از حد پوست سر نیز مشکلات خاص خودش را دارد. چربی پوست سر نتیجه‌ی حضور بیش از حد سِبوم است، روغن طبیعی که از غدد چربی پوست سر ترشح می‌شود.

 

علت چربی پوست سر چیست؟

عموما حضور سِبوم موجود در پوست سر سبب به‌ وجود آمدن لایه‌ی محافظ می‌شود که از کاهش رطوبت پوست و خشکی بی‌رویه‌ی آن جلوگیری می‌کند. با این حال، ترشح بی‌رویه‌ی سبوم منجر به چرب شدن بیش از حد پوست سر و بروز شوره می‌شود. هم‌چنین باعث می‌شود تا مالاسزیا، قارچی که عامل بروز شوره‌ی سر است، به‌راحتی در نواحی چرب پوست سر رشد کند و علایم شوره‌ی سر را تشدید کند..

 

نکته‌هایی برای درمان چربی پوست سر آقایان

آقایان بیش از خانم‌ها در معرض ابتلا به چربی پوست سر قرار دارند. چرا که پوست سر آقایان پنجاه درصد بیش از خانم‌ها سِبوم تولید می‌کند. به همین دلیل مردان، بسیار بیش از زنان مستعد چربی بیش از حد پوست سر و عوارض ناشی از آن مانند شوره‌ی سر، خارش و موهایی چرب هستند. برای همین، استفاده‌ی مداوم از یک شامپوی ضدشوره برای از بین بردن شوره‌ی سر و فعال کردن لایه‌ی طبیعی محافظ پوست سر، ضروری است.

بهترین شامپوی مناسب برای آقایان، شامپو کنترل چربی کلییر همراه با عصاره‌ی لیمو است. این شامپو با فرمولاسیون ویژه برای پوست سر آقایان با ترکیبی از عصاره‌ی لیمو و نعنا، شوره و روغن سبوم اضافی را از بین می‌برد و پوست سر شما را خنک و شاداب نگه می‌دارد.
بهترین شامپوی مناسب برای آقایان، شامپو کنترل چربی کلییر همراه با عصاره لیمو است. این شامپو با فرمولاسیون ویژه برای پوست سر آقایان با ترکیبی از عصاره لیمو و نعنا، شوره و روغن سبوم زائد را از بین برده و پوست سر شما را خنک و شاداب نگه می‌دارد.

 

جلوگیری از چربی پوست سر

بهترین شیوه برای درمان چربی پوست سر خانم‌ها و آقایان، استفاده‌ی مداوم از یک شامپوی ضدشوره‌ی مناسب است. هنگام شست‌وشوی موها، افرادی که پوست سر چربی دارند باید توجه کنند که شامپو را روی موهای‌شان بمالند و و از ماساژ پوست سر با شامپو خودداری کنند. به کار بردن بی‌رویه محصولات مو، لایه‌ی طبیعی محافظ پوست را از بین می‌برد و پوست سر را بیش از حد خشک می‌کند. پس از استفاده از شامپو، موهای‌تان را به‌خوبی بشویید تا باقی‌مانده‌ی شامپو را از موها کاملا پاک کرده و از بروز چربی بیشتر جلوگیری کنید. موقع آرایش موهای‌تان از به کار بردن ژل‌ها و محصولات براق‌کننده بپرهیزید، این ترکیبات سبب افتادگی موها شده و باعث می‌شوند موهای‌تان چرب‌تر از حالت معمول به نظر برسند.

پوست سر چرب یک مشکل رایج پوستی است اما با رعایت نکاتی که مطرح شد و مراقبت کامل از موها، به‌راحتی می‌توان آن را درمان کرد. با این همه، اگر هم‌چنان چربی و روغن غلیظ روی موهای‌تان ظاهر شد، حتما با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.