شیوه‌ی درمان خشکی پوست سر چیست؟

دلایل خشکی پوست سر را بدانید و با روش‌های درمان آن آشنا شوید...

خشکی پوست سر چیست؟

خشکی پوست سر وضعیتی است که بهترین توصیف برای آن احساس خشکی و سختی پوست سر بوده و معمولا با خارش و دانه‌های ریزی که درسطح پوست دیده می‌شوند، قابل تشخیص است. ادامه‌ی مقاله را بخوانید و درباره‌ی خشکی پوست سر و شیوه‌های درمان آن بیشتر بدانید…

 

خشکی پوست سر درمقایسه با شوره

خشکی پوست سر نیز مانند شوره، باعث نگرانی افراد بسیاری می‌شود و می‌تواند احساس راحتی و اعتماد‌به‌نفس را از آن‌ها بگیرد. هنگامی که پوست سر میزان زیادی از رطوبت خود را از دست می‌دهد، خشک و سخت می‌شود. عواملی مانند سرد شدن هوا و کیفیت محصولات مراقبت از پوست و مو و حتی کاهش آب بدن می‌توانند از دلایل خشکی پوست سر باشند. اما برای بروز شوره‌ی سر، عوامل بسیاری بررسی می‌شوند که معمولا همه آن‌ها با مالاسزیا مرتبط اند؛ نوعی قارچ مخمر شکل که در بخش‌های چرب پوست سر رشد می‌کند. هنگامی که لایه‌ی طبیعی محافظ پوست ضعیف می‌شود و سلامت خود را از دست می‌دهد، التهاب پوستی ناشی از مالاسزیا سبب افزایش چربی پوست شده و موجب پوسته‌ریزی سریع‌تر از معمول می‌شود. دانه‌های شوره بزرگ‌تر از پوسته‌های خشک سر هستند و به‌راحتی از پوست سر جدا نمی‌شوند.

خشکی پوست سر همیشه دلیل بروز شوره نیست. پژوهش‌های کلییر نشان داده که میزان رطوبت پوست، بر سلامت آن تاثیر چشم‌گیری دارد. کاهش رطوبت پوست سر می‌تواند باعث ضعیف شدن لایه‌ی محافظ پوست شود که بعدها استعداد مبتلا شدن به شوره‌ی سر را افزایش می‌دهد.

روش‌های درمان خشکی پوست سر

۱- تامین آب مورد نیاز بدن 
یکی از موثرترین و در عین حال ساده‌ترین روش‌های درمان خشکی پوست سر، تامین آب مورد نیاز بدن است. پس مراقب حجم آب بدن خود باشید و به مقدار کافی آب بنوشید. نوشیدن آب، اساسی‌ترین راه حل برای داشتن پوستی سالم است؛ به‌ویژه در روزهایی که هوا به‌شدت سرد یا گرم می‌شود. تغییر بیش از حد دمای هوا منجر به کاهش رطوبت و خشکی پوست سر می‌شود، اما نوشیدن آب به‌طور منظم می‌تواند رطوبت از دست رفته را به‌خوبی جبران کند.

۲- از تغییر بی‌رویه‌ی مدل موی‌تان بپرهیزید.
خشکی پوست سر اغلب به دلیل از استفاده بی‌رویه محصولات مو بر پوست سر ظاهر می‌شود. حرارت ناشی از سشوارها و اتوهای مو به بافت موها آسیب می‌رساند و سبب خشکی پوست سر می‌شود. برای داشتن پوست سر سالم و مرطوب بهتر است تغییر مدل موی‌تان را به حداقل برسانید و از وسایل حالت‌دهنده‌ی مو بیش از یک یا دو بار در هفته استفاده نکنید.

۳- شامپوی خود را عوض کنید.
خارش و خشکی پوست سر می‌تواند به‌عنوان مشکلی جدی ظاهر شود، اما روش‌های درمان آن ساده‌اند؛ تامین آب مورد نیاز بدن، رویکردی ملایم برای مراقبت از مو و استفاده از یک شامپوی مناسب که بتواند پوست سر را تمیز نگه دارد و به سلامت و مقاومت آن کمک کند.