علت بروز شوره‌ی سر چیست؟

دلایل بروز شوره‌ی سر و شیوه‌های درمان آن

شوره‌ی سر مشکل رایجی است که بیش از نیمی از مردم جهان را درگیر خود کرده است. نشانه‌های آن، از جمله دانه‌های خشک و ریز سفید رنگی که بر روی پوست سر و موها ظاهر می‌شوند، به‌راحتی قابل مشاهده‌اند. اما دلیل اصلی بروز آن هم‌چنان ناشناخته است. با این حال، عوامل بی‌شماری وجود دارند که می‌توان هر کدام از آن‌ها را به‌عنوان دلایل بروز شوره‌ی سر برشمرد. در این مقاله به بررسی دلایل احتمالی و راه‌های برخورد با آن‌ها می‌پردازیم.

 

خشکی پوست سر

خشکی پوست سر عموما به‌عنوان رایج‌ترین علت شکل‌گیری شوره در نظر گرفته می‌شود. دانه‌های ریز شوره که به دلیل خشکی پوست سر پدیدار می‌شوند، اغلب کوچک‌تر از شوره‌هایی هستند که به دلایل دیگر ظاهر می‌شوند و چربی کمتری دارند. روش درمان آن‌ها نیز ساده است و یک شامپوی ضدشوره‌ی خوب به‌راحتی می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد. برای درمان خشکی پوست سر، موهای‌تان را به‌طور منظم با شامپوی ضدشوره‌ی کلییر برای موهای معمولی بشویید، این شامپو پوست‌های خشک را آب‌رسانی و دوباره احیا می‌کند. برای دست‌یابی به بهترین نتیجه، قبل از آب‌کشی، پوست سر و موهای‌تان را به‌آرامی ماساژ دهید.

 

درماتیت سبورئیک

یکی دیگر از عوامل رایج بروز شوره درماتیت سبورئیک است، یک وضعیت پوستی که بیشتر پوست سر را درگیر می‌کند، اما می‌تواند بخش‌های چرب بدن مانند صورت، سینه و کمر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. مشکل پوستی برآمده از این وضعیت سبب چرب ‌شدن و التهاب محدوده‌ی آسیب‌دیده می‌شود و پوسته‌های خشک سفید یا زردرنگی را شکل می‌دهد که باعث خارش می‌شوند.

درماتیت سبورئیک یک وضعیت پوستی است که برای مدتی طولانی ظاهر می‌شود و برای از بین بردن عوارض ناشی از آن استفاده از روش‌های درمانی به‌طور مداوم ضرورت دارد. پس، برای آن‌ که سراغ بهترین روش درمانی بروید با متخصص پوست مشورت کنید و از وضعیت پوستی خود باخبر شوید.

 

قارچ پوست سر

مالاسِزیا یک قارچ پوستی مخمر شکل است که در محدوده‌های چرب بدن رشد می‌کند و به عنوان دلیل اصلی شوره سر شناخته شده است.مالاسزیا یک قارچ پوستی مخمر شکل است که در محدوده‌های چرب بدن رشد می‌کند و به‌عنوان دلیل اصلی شوره‌ی سر شناخته شده است. مالاسزیا هم در پوست‌های سالم وجود دارد و هم در پوست‌های مبتلا به شوره، اما پوست سرهایی که نشانه‌های بروز شوره در آن‌ها ظاهر می‌شود آمادگی بیشتری برای حضور قارچ‌های پوستی دارند. هنگامی که لایه‌ی طبیعی محافظ پوست سر ضعیف می‌شود، محرک‌های ناشی از

مالاسزیا می‌توانند در لایه‌ی محافظ پوست سر نفوذ کنند و نشانه‌های زیان‌بارتری از حضور شوره‌ی سر به وجود آورند . مالاسزیا را نمی‌توان به‌کلی از بین برد، اما قدم اول در مبارزه با عوارض آن، تقویت لایه‌ی محافظ طبیعی پوست سر است. شست‌وشو با شامپو ضدشوره‌ی کلییر مقاومت طبیعی پوست سر را افزایش می‌دهد و از آن در برابر التهاب و سوزش بیشتر محافظت می‌کند و شوره‌ی سر را از بین می‌برد. برای دست‌یابی به بهترین نتیجه و جلوگیری از بازگشت شوره به‌طور مداوم از شامپو کلییر استفاده کنید.

آشنایی با علت بروز شوره‌ی سر و شیوه‌ی درمان آن، راز اصلی داشتن موهایی شفاف و پاکیزه است. مثل همیشه، شست‌وشوی موها با شامپو ضدشوره‌ی کلییر بهترین شیوه‌ی مقاومت در برابر شوره و نشانه‌های بروز آن است.