چهار باور غلط درباره‌ی شوره‌ی سر

باورهای کهنه درباره‌ی شوره‌ی سر، نازک ‌شدن و ریزش مو

آیا شوره‌ی سر سبب ریزش موها می‌شود؟ آیا شوره‌ی سر یک بیماری مُسری است؟ این‌ها چند نمونه از باورهایی هستند که درباره‌ی شوره‌ی سر شکل گرفته، وضعیتی پوستی که بیش از نیمی از مردم جهان را درگیر خود کرده است. از آن‌جا که افراد بسیاری با مشکل شوره‌ی سر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، روشن کردن پاره‌ای باورهای غلط و نیمه‌ صحیح ضروری جلوه می‌کند. مقاله‌ی ما را بخوانید تا با هر آنچه درباره‌ی شوره‌ی سر و دلایل بروز آن گفته شده، آشنا شوید.

 

باور کهنه‌ی شماره‌ی ۱: خشکی پوست سر سبب پدیدار شدن دانه‌های ریز شوره می‌شود.

حقیقت :

خشکی پوست سر هم درست مانند شوره، بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است ولی مهم این است که بدانیم شوره و خشکی پوست سر مشکلات متفاوتی هستند. خشکی پوست سر هنگامی ظاهر می‌شود که پوست، بخش زیادی از رطوبت طبیعی خود را از دست می‌دهد و خشک و سخت می‌شود. اصلی‌ترین نشانه‌ی تشخیص خشکی پوست سر، پوسته‌های ریز سفیدرنگی است که به‌راحتی از آن جدا می‌شوند. خشکی پوست سر لزوما دلیل بروز شوره نیست. از سوی دیگر بروز شوره دلایل بسیاری دارد که معمولا همه‌ی آن‌ها با مالاسزیا مرتبط اند؛ نوعی قارچ مخمر شکل که در بخش‌های چرب پوست سر رشد می‌کند. التهاب پوستی ناشی از مالاسزیا سبب افزایش چربی پوست شده و موجب پوسته‌ریزی سریع‌تر از معمول می‌شود. دانه‌های شوره بزرگ‌تر از پوسته‌های خشک سر هستند و به‌راحتی از پوست سر جدا نمی‌شوند.

 

باور کهنه‌ی شماره‌ی ۲: شوره باعث ریزش موها می‌شود.

حقیقت :

گاهی ریزش مو با شوره و خارش پوست سر همراه است اما این شرایط نمی‌توانند هم‌زمان وجود داشته باشند. دلیل ریزش موها شوره‌ی سر نیست، با این حال خاراندن پی‌درپی پوست می‌تواند یکی از علت‌های آن باشد. هنگامی که پوست سر خود را می‌خارانیم این عمل سبب شکسته ‌شدن بافت مو می‌شود. اضطراب، رژیم‌های غذایی و سلامت پوست سر دلایل اصلی ریزش موها هستند. ریشه‌ی مو عمیقا در پوست سر فرو رفته و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد خود را از پوست سر دریافت می‌کند. به همین دلیل یک پوست سر سالم بستری مناسب برای داشتن موهایی طبیعی و مقاوم است. شامپوی تقویت‌کننده‌ی موی کلییر غنی‌شده با جینسینگ، علاوه بر مبارزه با نشانه‌های بروز شوره، پیوند موهای سالم را با پوست سر چنان محکم می‌کند که ضخیم‌تر و سالم‌تر به نظر می‌آیند. هم‌چنین با تقویت مو از ریشه تا نوک، شکنندگی بافت موها را در مقایسه با استفاده از شامپوهای معمولی کاهش می‌دهد.

 

بباور کهنه‌ی شماره‌ی ۳: شوره‌ی سر یک پدیده‌ی مُسری است.

حقیقت :

بسیاری از افراد بر این باورند که مشکل شوره‌ی سر می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. عقیده‌ای که به‌هیچ‌وجه درست نیست. باکتری‌های قارچی که منجر به بروز شوره می‌شوند در پوست سر همه‌ی ما وجود دارند، به این معنا که همگی مستعد بروز شوره‌ی سر هستیم.

 

باور کهنه‌ی شماره‌ی ۴: شامپوهای معمولی می‌توانند شما را از شر شوره خلاص کنند.

حقیقت :

اگر درگیر شوره‌ی سر هستید، برای رهایی از آن به چیزی بیش از یک شامپوی معمولی نیاز دارید. شامپوهای معمولی ممکن است حضور پوسته‌های ریز را کاهش دهند اما نمی‌توانند قارچ‌های پوستی شدیدی را که منجر به بروز شوره می‌شوند، از بین ببرند. برای پاکیزه کردن پوست سرِ مبتلا به مالاسزیا و افزایش مقاومت آن دربرابر نشانه‌های بروز شوره، به یک شامپوی ضدشوره‌ی مناسب نیاز دارید. شامپو ضدشوره‌ی کلییر برای کنترل چربی، چربی‌های اضافی ریشه‌ی موها را از بین می‌برد و از بروز مجدد شوره جلوگیری می‌کند. اولین قدم برای مبارزه با شوره‌ی سر آشنایی با چیستی و چرایی آن است. حالا که حقایق و باورهای غلط درباره‌ی شوره‌ی سر را می‌دانید، بهتر از قبل می‌توانید با نشانه‌های بروز آن مقابله کنید.